Budowa domu z przydomową oczyszczalnią ścieków – o czym warto wiedzieć?

Wiele domów jednorodzinnych budowanych na obrzeżach miast nie ma możliwości podłączenia do publicznej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. To spory problem, szczególnie ze względu na konieczność zastosowania rozwiązań, które pozwolą na bezpieczne składowanie i oczyszczanie ścieków pochodzących z nieruchomości. W dzisiejszych czasach najpopularniejszym rozwiązaniem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Dlaczego? Więcej na ten temat dowiesz się z poniższego artykułu.

Kiedy trzeba zdecydować się na przydomową oczyszczalnię ścieków?

Nowoczesna przydomowa oczyszczalnia ścieków to system, który jest niezbędny do przygotowania w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia nieruchomości do publicznej sieci kanalizacyjnej. To także świetna alternatywa dla klasycznego szamba, które generuje wysokie koszty związane z opróżnianiem zbiornika przez wozy asenizacyjne.

Warto też dodać, że cena przydomowej oczyszczalni nie jest wygórowana, dlatego praktycznie każdy może pozwolić sobie na komfort i przygotowanie takiej instalacji dla swojej nieruchomości.

A zatem na przydomową oczyszczalnię ścieków musimy postawić zawsze wtedy, kiedy naszego domu nie da się przyłączyć do publicznej sieci kanalizacyjnej. Oczywiście prawidłowy montaż przydomowej oczyszczalni ścieków jest zależny od kilku warunków:

  1. Dla oczyszczalni o przepustowości do 7,5 m³/dobę wymagane jest zgłoszenie, a nie pozwolenie na budowę​.
  2. Odległości:
    • Od budynków: min. 5 m od okien i drzwi.
    • Od granicy działki: min. 2 m.
    • Od infrastruktury technicznej: 1,5 m od wodociągu, 1 m od kabli telefonicznych, 0,8 m od kabli elektrycznych, 1,5 m od rur z gazem.
    • Od studni wodociągowej: min. 15 m; od miejsca odprowadzenia ścieków: min. 30 m​.
  3. Budowa jest możliwa, o ile działka nie znajduje się na terenach chronionych lub planowana jest kanalizacja sanitarna​.
  4. Oczyszczalnie o przepustowości do 5 m³/dobę wymagają tylko zgłoszenia do właściwego organu.

Ile kosztuje przydomowa ekologiczna oczyszczalnia ścieków?

W dzisiejszych czasach przygotowanie instalacji dla przydomowej oczyszczalni ścieków to wydatek sięgający kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale tylko w przypadku większych instalacji. Standardowa ekologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków nie powinna kosztować więcej niż kilkanaście tysięcy złotych, włączając w to: prace ziemne, zakup i montaż zbiornika, przygotowanie orurowania, które połączy oczyszczalnię z nieruchomością.

A zatem cena przydomowej oczyszczalni ścieków na poziomie kilkunastu tysięcy złotych jest w 100% akceptowalna, szczególnie dla nieruchomości, które nie mają podłączenia do publicznej sieci kanalizacyjnej. Zgodnie z aktualnymi przepisami każdy budynek mieszkalny musi mieć miejsce do składowania ścieków, np. szambo albo właśnie ekologiczną przydomową oczyszczalnię ścieków.

Jeśli szukasz wsparcia w zakresie przygotowania instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków oraz wykonania prac ziemnych, koniecznie poszukaj pomocy wśród ekspertów w branży. Zyskasz pewność, że system będzie sprawnie działać przez wiele lat.

Podobne wpisy