Czym zajmuje się konferansjer?

Zawód konferansjera teoretycznie jest łatwy – wyjdzie na scenę, zapowie, wygłosi kilka zdań. Pozornie jest to praca lekka, łatwa i przyjemna. Są to jednak wyłącznie pozory – konferansjer musi przygotować się do pracy, dobrze, czyli elegancko wyglądać i mówić z sensem. Stres oraz trema towarzyszą takiej pracy. Bycie na scenie, mówienie do wielu osób, konieczność mówienia ze swadą, lekko oraz dowcipnie. Konferansjerka wiąże się z taką aktywnością.

Kto jest konferansjerem?

Zawodem konferansjera, czyli osoby prowadzącej wydarzenie, zajmuje się aktor, piosenkarz, dziennikarz. Na rynku są osoby zajmujące się konferansjerką od lat, robiące to dobrze. Nie zawsze mają słynne nazwiska, ale posiadają umiejętności: swadę, wiedzę, umiejętności, dobrą dykcję. panowanie nad czasem. Dyscyplina czasowa jest bardzo ważna, konferansjer musi panować nad wydarzeniem, czyli konferencją, koncertem, spotkaniem. Nazywany jest moderatorem podczas konferencji czy seminariów. Jego praca jest bardzo ważna i pozwala nadać pewien kształt wydarzeniom. Podczas koncertów jest nieraz jeden konferansjer, czasami bywa dwóch konferansjerów. Jest to naprawdę dobre rozwiązanie, ponieważ nadaje wydarzeniu dynamikę. Para pan i pani dobrze prowadzą koncert, dzielą się zapowiedziami i zapobiegają znużeniu słuchaczy. 

Konferansjer to człowiek-orkiestra

Dobry konferansjer to człowiek-orkiestra – zapowiada, żartuje, komentuje. Powinien perfekcyjnie, czyli elegancko, wyglądać i perfekcyjnie zapowiadać wydarzenia, dbać o ich sprawny przebieg. Praca takiego konferansjera jest naprawdę dobrze przygotowana, zanim wyjdzie na scenę i poprowadzi na przykład pokaz mody, spędza kilka lub więcej godzin na rozpisaniu wypowiedzi, ułożeniu prawdziwego scenariusza dla siebie. Jego praca przekłada się na doskonały efekt. Każdy lubi odpocząć i bawić się znakomicie – konferansjer sprawia, że koncert jest wyjątkowym wydarzeniem. Jeśli mówi nudno oraz rozwlekle, to wówczas wydarzenie jest nudne, nie podbija serc słuchaczy, męczy. Jeśli potrafi rozbawić widownię, opowiedzieć jej dowcip, zabawną historyjkę, spuentować to, co dzieje się na scenie, to wtedy ludzie są zachwyceni pracą takiego eksperta. Zdecydowanie warto miło spędzić czas i świetnie się bawić. Konferansjer pracuje dobrze, solidnie, pobiera wysokie wynagrodzenie. Nie jest etatowym konferansjerem zazwyczaj, lecz osobą dorabiającą w tym zawodzie. Nie może jąkać się, mieć wad wymowy, mówić pod nosem i bezbarwnie. Powinien być błyskotliwy, dowcipny, obdarzony prawdziwym darem wymowy.