Jak wybrać dobrego fizjoterapeutę w Warszawie?

Dobry fizjoterapeuta to osoba, która jest w stanie ułatwić pacjentowi codzienne funkcjonowanie, jeśli nie całkowicie wyeliminować dany problem zdrowotny. Problem polega jednak na tym, aby wśród licznych ofert znaleźć tego specjalistę, który faktycznie zna się na swoim fachu. Jak wybrać najlepszego fizjoterapeutę?

Dobry fizjoterapeuta Warszawa – gdzie szukać?

O dobrym fizjoterapeucie w Warszawie możemy usłyszeć do swoich znajomych czy członków rodziny. Warto zatem popytać, aby uzyskać godną zaufania opinię z pierwszej ręki. Inny sposób to przeglądanie ofert zamieszczonych w sieci. Szanujący się specjalista zawsze posiada stronę internetową i/lub profil na portalu społecznościowym. Z tego źródła możemy dowiedzieć się o nim nieco więcej, aby zdecydować, czy faktycznie jest on fizjoterapeutą godnym polecenia. 

Jak wybrać dobrego fizjoterapeutę w Warszawie – na co zwrócić uwagę?

Istnieją trzy główne czynniki, na podstawie których możemy ocenić, czy wybrany fizjoterapeuta okaże się dobrym specjalistą. To przede wszystkim:

  • jego kwalifikacje,
  • ukończone kursy,
  • doświadczenie. 

Po pierwsze, należy sprawdzić, jaką uczelnię ukończył fizjoterapeuta. Może to być uczelnia państwowa lub prywatna, a studia mogą odbywać się w trybie dziennym i zaocznym. Wbrew pozorom, ma to duże znaczenie. Warto zwrócić uwagę również na to, jaki tytuł posiada specjalista – magister, licencjat, a może technik?

Studia to jednak nie wszystko. Dobry fizjoterapeuta nie może spocząć na laurach po uzyskaniu dyplomu. Powinien stale kształcić się, zdobywać nową wiedzę i umiejętności. Istotne są zatem również ukończone przez niego kursy. Należy pamiętać przy tym, że wiele z nich dzieli się na części. Dobrze zatem, jeśli jako profesjonalista fizjoterapeuta może pochwalić się ukończeniem pełnego szkolenia. Warto zwrócić uwagę także na datę ostatniego z nich. Specjalista powinien być na czasie z najnowocześniejszymi technikami. 

Na koniec, sprawdźmy też, jakim doświadczeniem dysponuje fizjoterapeuta. Z kim współpracuje? Jak długo działa w zawodzie? Czy miał do czynienia z profesjonalnymi sportowcami, czy z pacjentami, którzy nie są tak aktywni fizycznie?

Zanim umówimy wizytę w gabinecie fizjoterapeuty

 Przed umówieniem się na zabiegi u wybranego fizjoterapeuty musimy sprawdzić jeszcze:

  • jaki jest koszt jego usług,
  • jakie terminy oferuje on swoim klientom.

W końcu do fizjoterapeuty będziemy udawać się nie jednorazowo, lecz cyklicznie. Jego grafik pracy musi być więc na tyle uniwersalny lub elastyczny, aby możliwe było umówienie kolejnych wizyt. Niektórzy fizjoterapeuci są też “mobilni”, czyli dojeżdżają do pacjentów. Z kolei jeśli chodzi o cenę wizyty, warto sprawdzić, co jest w niej ujęte, ile trwa wizyta oraz jaka część tego czasu przeznaczona jest na pracę rehabilitanta z pacjentem. Godzina zabiegu nie zawsze równa się bowiem godzinie masaży i ćwiczeń, czasami część pracy wykonuje sam kuracjusz pod okiem fizjoterapeuty.